Odhad nemovitosti

Jak funguje odhad nemovitosti

Odhad nemovitosti je dnes vyžadován mnohem častěji, než tomu bývalo dříve. Je nutný například při koupi, prodeji, u dědictví, darování, soudních sporů, rozvodu, exekuce nebo v případě vložení nemovitosti do podnikání.
Každý, kdo si v současné době chce vzít úvěr nebo hypotéku, by měl mít odhad požadované nemovitosti. Většina lidí ale často neví, jak a kde odhad nemovitosti získat, či kolik stojí. Je rovněž důležité vědět, jak dlouho trvá odhadnout příslušnou nemovitost nebo jaký vliv má na výslednou cenu hypotéky.
Odhad nemovitosti lze získat několika způsoby. Existuje tabulková metoda, která se využívá především při oceňování bytů ve velkých městech. Další možností je využít služeb odhadce banky nebo externího odhadce či realitní kanceláře v případě odhadu pro dědické řízení a nebo darování. Vždy ale záleží na podmínkách jednotlivých poskytovatelů.
Třetí variantou je využít starší odhad. Jeho platnost je ale časově omezená. Většinou trvá 3 až 6 měsíců. Opět ale závisí na podmínkách konkrétního poskytovatele.
Asi nejdůležitější věc, kterou zájemci o odhad řeší, je cena. Ta se liší podle toho, u koho si lidé službu objednají. Cena odhadu se pohybuje v řádech tisíců korun.
Doba trvání vypracování odhadu nemovitosti je v řádech dnů nežli týdnů. V průměru se odhad nemovitosti dá zpracovat během několika dnů, konkrétně mezi 3 až 14 pracovními dny. Celková doba závisí na zvoleném způsobu ocenění, případně na dodání požadovaných podkladů. Každá banka poskytuje seznam certifikovaných odhadců, kteří mohou odhad zpracovat, a ten je následně bankou akceptovaný.
Odhad nemovitosti ovlivní cenu hypotéky. V tomto případě je důležitý ukazatel LTV (Loan To Value), což je poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti. Více o LTV jsme psali před 14 dny.
Výše tohoto ukazatele má následně vliv na míru úrokové sazby. Platí, že čím nižší je poměr úvěru k hodnotě kupované nemovitosti, tím nižší je i průměrná sazba hypotéky.